Refill SKU 904-0550
MultiFlow Refill
MultiFlow refill compatible with column, pressure and industrial water coolers. Reduces chlorine, tastes and odors for quality water.
- Reduces chlorine, taste and odors
- Activated Carbon
Our sales team responds within 24 business hours.
Technical specifications
| Max flow rate (L/h) | 50 |
|---|---|
| Service life (liters) | 1000 |
| Service life (months) | 6 |
| Filtration class | Classe D (≥ 15 a < 30 µm) |
| Chlorine reduction (%) | 75 |
| Bacteriological filtration | No |
| Efficiency | Particle Retention | Chlorine Reduction |
| Min temperature (°C) | 5 |
| Max temperature (°C) | 50 |
| Min pressure (kPa) | 19.6 |
| Max pressure (kPa) | 392 |
| Height | 14 cm |
| Width | 6,1 cm |
| Depth | 6,1 cm |
| Composition | Polypropylene and granulated activated carbon |
| Washable refill | No |
| Standards and certifications | NBR 16098:2012 |
Installation
- Installation position
- Vertical
- Inlet connection
- 1/2" threaded connection
- Outlet connection
- 1/2" threaded connection