Refill SKU 903-0572
Refill HF ELX 30/40
Electrolux purifiers: PE11X, PE11B, PA21G, PA26G, PA31G, PC41X, PC41B, PH41B, PH41X
Refill compatible with Electrolux purifiers PE11, PA21, PA26, PA31, PC41, PH41. Reduces chlorine, taste and odors with activated carbon.
- Reduces chlorine, taste and odors
- Activated Carbon
- Water Purifier
- Twist & Change
Our sales team responds within 24 business hours.
Technical specifications
| Max flow rate (L/h) | 50 |
|---|---|
| Service life (liters) | 5000 |
| Service life (months) | 6 |
| Filtration class | Classe C (≥ 5 a < 15 µm) |
| Chlorine reduction (%) | 75 |
| Bacteriological filtration | No |
| Efficiency | Particle Retention | Chlorine Reduction |
| Min temperature (°C) | 5 |
| Max temperature (°C) | 50 |
| Min pressure (kPa) | 19.6 |
| Max pressure (kPa) | 392 |
| Height | 27 cm |
| Width | 6,6 cm |
| Depth | 6,6 cm |
| Composition | Polypropylene and granulated activated carbon |
| Washable refill | No |
| Standards and certifications | NBR 16098:2012 |
Installation
- Installation position
- Vertical
- Inlet connection
- Snap-fit
Compatibility
Electrolux purifiers: PE11X, PE11B, PA21G, PA26G, PA31G, PC41X, PC41B, PH41B, PH41X