Purifier SKU 907-2452
MultiFacile C3 Purifier - Reduces Chlorine
Versatile MultiFacile C3 purifier for kitchen, coffee machines, ice makers and under-sink installations. Reduces chlorine, taste and odors.
- Reduces chlorine, taste and odors
- Activated Carbon
- Water Purifier
- Natural Water
- Twist & Change
Our sales team responds within 24 business hours.
Technical specifications
| Max flow rate (L/h) | 40 |
|---|---|
| Service life (liters) | 10000 |
| Service life (months) | 10 |
| Filtration class | Classe C (≥ 5 a < 15 µm) |
| Chlorine reduction (%) | 75 |
| Bacteriological filtration | No |
| Efficiency | Particle Retention | Chlorine Reduction |
| Min temperature (°C) | 5 |
| Max temperature (°C) | 50 |
| Min pressure (kPa) | 19.6 |
| Max pressure (kPa) | 399 |
| Height | 29 cm |
| Width | 7,2 cm |
| Depth | 6,9 cm |
| Composition | Polypropylene and granulated activated carbon |
| Refill composition | Polypropylene and granulated activated carbon |
| Washable refill | No |
| Refill type | Refil Facile C3 |
| Standards and certifications | NBR 16098:2012, INMETRO, ABRAFIPA |
| Note | Easy-change refill, just 1/4 turn |
Installation
- Installation position
- Vertical
- Inlet connection
- 1/2" External Thread
- Outlet connection
- 1/2" External Thread
- Components included in the box
- 1 Cap Facile | 1 Refil Facile C3 | 1 Wall Installation Kit