Purifier SKU 916-2513
Facile C7 Gray Purifier - Reduces Chlorine and Eliminates Bacteria
Facile C7 gray purifier with bacteriological filtration. Reduces chlorine, tastes, odors and eliminates bacteria. Easy refill replacement.
- Reduces chlorine, taste and odors
- Activated Carbon
- Bacteriological
- Water Purifier
- Natural Water
- Twist & Change
Our sales team responds within 24 business hours.
Technical specifications
| Max flow rate (L/h) | 40 |
|---|---|
| Service life (liters) | 3000 |
| Service life (months) | 6 |
| Filtration class | Classe C (≥ 5 a < 15 µm) |
| Chlorine reduction (%) | 75 |
| Bacteriological filtration | Yes |
| Efficiency | Particle Retention | Chlorine Reduction | Bacteriological |
| Min temperature (°C) | 5 |
| Max temperature (°C) | 50 |
| Min pressure (kPa) | 19.6 |
| Max pressure (kPa) | 342 |
| Height | 31.5 cm |
| Width | 11,5 cm |
| Depth | 16 cm |
| Composition | ABS, polypropylene, granulated activated carbon and bacteriological minerals |
| Refill composition | Polypropylene, granulated activated carbon and bacteriological minerals |
| Washable refill | No |
| Refill type | Facile C7 Refill |
| Standards and certifications | NBR 16098:2012, INMETRO, ABRAFIPA |
| Note | Easy-to-replace refill, just 1/4 turn |
Installation
- Installation position
- Vertical
- Inlet connection
- External Thread 1/2"
- Outlet connection
- Quick Connect 1/4"
- Components included in the box
- 1 Facile Purifier | 1 Facile C7 Refill | 1 Wall Installation Kit | 1 Anti-Slip Feet Kit | 1 Hydraulic Installation Kit