Refill SKU 903-0550
Facile C7 Refill - Reduces Chlorine and Bacteriological
Facile C7 Refill with bacteriological action and activated charcoal. Reduces chlorine, tastes, odors and eliminates water bacteria.
- Reduces chlorine, taste and odors
- Activated Carbon
- Water Purifier
- Natural Water
- Twist & Change
- Bacteriological
Our sales team responds within 24 business hours.
Technical specifications
| Max flow rate (L/h) | 40 |
|---|---|
| Service life (liters) | 3000 |
| Service life (months) | 6 |
| Filtration class | Classe C (≥ 5 a < 15 µm) |
| Chlorine reduction (%) | 75 |
| Bacteriological filtration | Yes |
| Efficiency | Particle Retention | Chlorine Reduction | Eliminates Bacteria |
| Min temperature (°C) | 5 |
| Max temperature (°C) | 50 |
| Min pressure (kPa) | 19.6 |
| Max pressure (kPa) | 399 |
| Height | 26 cm |
| Width | 6,9 cm |
| Depth | 6,9 cm |
| Composition | Polypropylene and Fluorine-Reducing Minerals |
| Washable refill | No |
Installation
- Installation position
- Vertical
- Inlet connection
- 1/4 turn quick connection