Refill SKU 903-0555
Facile C8 Refill - Reduces Iron and Manganese
Facile C8 Refill for iron and manganese reduction. Retains sediments and improves water quality with high levels of these minerals.
- Iron and Manganese Reduction
Our sales team responds within 24 business hours.
Technical specifications
| Max flow rate (L/h) | 40 |
|---|---|
| Service life (months) | 6 |
| Filtration class | Classe C (≥ 5 a < 15 µm) |
| Bacteriological filtration | No |
| Efficiency | Particle Retention | Iron Reduction | Manganese Reduction |
| Min temperature (°C) | 5 |
| Max temperature (°C) | 50 |
| Min pressure (kPa) | 19.6 |
| Max pressure (kPa) | 399 |
| Height | 26 cm |
| Width | 6,9 cm |
| Depth | 6,9 cm |
| Composition | Polypropylene and Iron and Manganese Reducing Minerals |
| Washable refill | No |
| Note | Reduces up to 120mg of iron and manganese |
Installation
- Installation position
- Vertical
- Inlet connection
- 1/4 turn quick connection