Refill SKU 903-0575
Refill HF CSL
Consul purifiers: CPB30AB, CPB30A, CPC31AB, CPC31AF, CPB34AB, CPB34AF, CPB34AS, CPB35AB, CPB35AF, CPB36AB, CPB36AF
Refill compatible with Consul purifiers CPB30, CPB34, CPB35, CPB36, CPC31. Reduces chlorine, taste and odors. Twist & Change.
- Reduces chlorine, taste and odors
- Activated Carbon
- Water Purifier
- Twist & Change
Our sales team responds within 24 business hours.
Technical specifications
| Max flow rate (L/h) | 50 |
|---|---|
| Service life (liters) | 3500 |
| Service life (months) | 6 |
| Filtration class | Classe C (≥ 5 a < 15 µm) |
| Chlorine reduction (%) | 75 |
| Bacteriological filtration | No |
| Efficiency | Particle Retention | Chlorine Reduction |
| Min temperature (°C) | 5 |
| Max temperature (°C) | 50 |
| Min pressure (kPa) | 19.6 |
| Max pressure (kPa) | 392 |
| Height | 25.3 cm |
| Width | 5 cm |
| Depth | 5 cm |
| Composition | Polypropylene and granulated activated carbon |
| Washable refill | No |
| Standards and certifications | NBR 16098:2012 |
Installation
- Installation position
- Vertical
- Inlet connection
- Snap-fit connection
Compatibility
Consul purifiers: CPB30AB, CPB30A, CPC31AB, CPC31AF, CPB34AB, CPB34AF, CPB34AS, CPB35AB, CPB35AF, CPB36AB, CPB36AF