POE filter SKU 907-0013
BIG 20" Filter
High-capacity 20" filter for large installations and condominiums. High flow rate, washable refill, retains sediments and protects the entire network.
- Washable Refill
- High Flow Rate
- Does Not Reduce Chlorine
Our sales team responds within 24 business hours.
Technical specifications
| Max flow rate (L/h) | 6000 |
|---|---|
| Service life (months) | 6 |
| Filtration class | Classe F (≥ 50 a < 80 µm) |
| Bacteriological filtration | No |
| Efficiency | Particle Retention |
| Min temperature (°C) | 5 |
| Max temperature (°C) | 50 |
| Min pressure (kPa) | 19.6 |
| Max pressure (kPa) | 588 |
| Height | 61.5 cm |
| Width | 18,1 cm |
| Depth | 18,1 cm |
| Diameter | 4,5" |
| Composition | Polypropylene and polyester |
| Refill composition | Polyester |
| Washable refill | Yes |
| Refill type | Pleated Refill 20" |
| Standards and certifications | NBR 16098:2012, INMETRO, ABRAFIPA |
| Note | Refill replacement is recommended after 3 washings |
Installation
- Installation position
- Vertical
- Inlet connection
- Internal Thread 1.1/2"
- Outlet connection
- Internal Thread 1.1/2"
- Components included in the box
- 1 BIG 20" Filter | 1 BIG 20" Refill | 1 Wrench | 1 Bracket | 1 Installation Kit