POE filter SKU 907-2323
ECO 9.3/4" Filter - Water Tank
ECO 9.3/4" filter ideal for installation at the inlet manifold or before the water tank. Retains mud, silt and sand, protecting the entire plumbing system.
- Non-Washable Refill
- Does Not Reduce Chlorine
Our sales team responds within 24 business hours.
Technical specifications
| Max flow rate (L/h) | 1200 |
|---|---|
| Service life (months) | 6 |
| Filtration class | Classe D (≥ 15 a < 30 µm) |
| Bacteriological filtration | No |
| Efficiency | Particle Retention |
| Min temperature (°C) | 5 |
| Max temperature (°C) | 40 |
| Min pressure (kPa) | 19.6 |
| Max pressure (kPa) | 399 |
| Height | 31 cm |
| Width | 12,2 cm |
| Depth | 12,2 cm |
| Composition | Polypropylene |
| Refill composition | Polypropylene MeltBlow |
| Washable refill | No |
| Refill type | ECO 9.3/4" Refill |
| Standards and certifications | NBR 16098:2012, INMETRO, ABRAFIPA |
Installation
- Installation position
- Vertical
- Inlet connection
- 3/4" Internal Thread
- Outlet connection
- 3/4" Internal Thread
- Components included in the box
- 1 ECO 9.3/4" Filter | 1 ECO 9.3/4" Refill | 1 Wrench