Purifier SKU 907-2364
Countertop Tap w/ POP Purifier White
Tap with integrated POP purifier for countertop, white color. Purification in the tap itself with elegant design for the kitchen.
- Reduces chlorine, taste and odors
- Activated Carbon
- Water Purifier
- Natural Water
- Tap
Our sales team responds within 24 business hours.
Technical specifications
| Max flow rate (L/h) | 20 |
|---|---|
| Service life (liters) | 1000 |
| Filtration class | Classe D (≥ 15 a < 30 µm) |
| Chlorine reduction (%) | 75 |
| Bacteriological filtration | No |
| Min temperature (°C) | 5 |
| Max temperature (°C) | 50 |
| Min pressure (kPa) | 19.6 |
| Max pressure (kPa) | 392 |
| Height | 29 cm |
| Width | 21,5 cm |
| Depth | 7,5 cm |
| Washable refill | No |
| Standards and certifications | NBR 16098:2012, INMETRO, ABRAFIPA |
Installation
- Components included in the box
- 1 Countertop Tap w/ Purifier | 1 HF40 Refill