Purifier SKU 907-2286
Wall-Mount Tap w/ POP Purifier White
Wall-mounted tap with integrated POP purifier, white color. Modern design with filtration built into the tap, simple installation.
- Reduces chlorine, taste and odors
- Activated Carbon
- Water Purifier
- Natural Water
- Tap
Our sales team responds within 24 business hours.
Technical specifications
| Max flow rate (L/h) | 20 |
|---|---|
| Service life (liters) | 1000 |
| Filtration class | Classe D (≥ 15 a < 30 µm) |
| Chlorine reduction (%) | 75 |
| Bacteriological filtration | No |
| Min temperature (°C) | 5 |
| Max temperature (°C) | 50 |
| Min pressure (kPa) | 19.6 |
| Max pressure (kPa) | 392 |
| Height | 24 cm |
| Width | 26 cm |
| Depth | 10 cm |
| Washable refill | No |
| Standards and certifications | NBR 16098:2012, INMETRO, ABRAFIPA |
Installation
- Components included in the box
- 1 Wall Tap w/ Purifier | 1 HF40 Refill